Mustaqilligimizning 35 yillik bayrami arafasida Xorazm viloyat hokimligi hamda Respublika Ma'naviyat va ma'rifat markazi tashabbusi bilan viloyatimiz bo'ylab “35 yillikka – 35 kitob taqdimoti” o’tkazilmoqda.
Ushbu kitobxonlik bayrami doirasida Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti - "Eng kitobxon tashkilot" deb topildi va maxsus sovg’alar bilan taqdirlandi.
Kitobxonlikni keng targ'ib qilishda hamda ushbu e’tirofga sazovor bo’lishimizda universitet Axborot resurs markazi jamoasini mehnatlari katta, tabriklaymiz!

Urgench State University was recognized as the "Most Book-Reading Organization"
In the run-up to the 35th anniversary of our independence, the "Presentation of 35 Books for the 35th Anniversary" event is being held across the region, organized by the Khorezm Regional Administration and the Republican Center for Spirituality and Enlightenment.
As part of this celebration of reading, Urgench State University (named after Abu Rayhan Beruni) was named the "Most Avidly Reading Organization" and received special awards.
We extend our congratulations to the team at the University's Information Resource Center; their hard work played a vital role in promoting a culture of reading and in achieving this recognition.